PR

Programování NC strojů

Educom » Inovace » Programování NC strojů

 

 

Přednášky

1.Úvod, základní definice NC, CNC strojů, DNC řízení. Začlenění předmětu do výukového podniku EduCom.

2.Souřadné systémy, přesunutí počátku a korekce nástrojů. Způsoby tvorby NC programů. Úvod do tvorby NC programů pomocí CAD/CAM systémů.

3.-5.Úvod do víceosého obrábění a přehled možností v CAD/CAM systému s návazností na výrobní možnosti víceprofesního soustružnicko-frézovacího centra Mazak Integrex 100-IV.

6.Nástroje a nástrojové hospodářství. Korekce nástrojů, účel. Měření korekce, uložení, aktivace, použití knihoven nástrojů. Stanovení řezných podmínek.

7.Zásobníky nástrojů, typy, základní vlastnosti, jejich výhody a nevýhody.

8.Tabulky přesunutí počátků souřadných systémů, aktivace, způsob použití. Měření posunutí nulového bodu obrobku.

9.Struktura NC programu. Příkazy v NC programu pro volbu nástroje a nastavení řezných podmínek. Základní pohyby nástroje – rychloposuv, pracovní posuv, kruhová interpolace. 

10.Řezání závitů na soustruhu. Válcové a kuželové závity. Výběhy závitů, stanovení délky. Obráběcí cykly - typy, základní parametry pro obráběcí cykly na soustruhu a frézce. Pomocné funkce.

11.Postprocesory, jejich funkce, možnosti. Ukázka tvorby postprocesoru pro CAD/CAM systém.

12.Generování NC programu, kontrola kódu. Simulace práce stroje, kontrola kolizí a jejich případné zabránění.

13.DNC řízení, plánování a distribuce programů. Dílenské programování.

14.Moderní trendy v oblasti CNC techniky.

 

Cvičení

1.Bezpečnost práce, seznámení s podmínkami na udělení zápočtu, zadání semestrální práce v rámci projektu EduCom.

2.Vzorový příklad obrobení tvarově složitější součásti pomocí systému CAD/CAM s přihlédnutím na výrobní možnosti katedry.

3.Dokončení vzorového příkladu – mimo osé vrtání, frézování.

4.Úprava a kontrola CAD dat pro projekt EduCom s ohledem na výrobní možnosti katedry. Volba výrobního stroje. Import vlastních součástí do prostředí EdgeCAMu, orientace součástí v pracovním prostoru stroje. Stanovení rozměrů a tvaru polotovaru, jeho vytvoření a základní technologická nastavení v prostředí CAD/CAM systému.

5.-9.Samostatná práce na návrhu technologie obrobení vlastní součásti v prostředí EdgeCAM s cílem vytvořit a zkontrolovat NC program a vytvořit seznam použitých nástrojů.

10.Příprava a základní seřízení strojů v laboratořích – volba a sestavení potřebných nástrojů, změření jejich korekcí, upnutí polotovaru a změření nulového bodu obrobku.

11.Příklad tvorby vlastního postprocesoru pro CAD/CAM systém.

12.-13.Vlastní výroba součástí na strojích v laboratořích katedry.

14.Další možné výstupy z CAD/CAM systémů, porovnání odhadovaného času výroby ze systému CAD/CAM s reálným časem výroby. Uzavření semestrální práce s ohledem na další návaznost projektu EduCom. Zápočet.

 

Výukové pomůcky 

Model nástroje s kleštinovým držákem